HC LEDNÍ MEDVĚDI PELHŘIMOV

Historie klubu

První sezona ledního hokeje r. 1931-1932. Z nejstarších dochovalých písemných materiálů o ledním hokeji v Pelhřimově vyplývá, že počátky pelhřimovského hokeje sahají do roku 1931.

Původní záznam v kronice (přepis)

Počátky kanadského hockeye v Pelhřimově vztahují se k zimě 1931-32, kdy několik nadšenců rozhodlo se na svůj náklad opatřit si hole a ze zábavy provozovati tento sport. Trainovalo se na Národním kluzišti, jehož správa jim vyšla tak dalece vstříc, že se nabídka opatřiti jim postupně nutnou výzbroj. Byla sestavena dvě mužstva, a když bylo po trainingovém matchi shledán ohromný zájem obecenstva o tento sport, byl vyjednán přátelský zápas s S. K. Táborem. Pelhřimovští hokejisté prohráli dopoledne 3:0, odpoledne 5:1, což bylo vlastně jejich velikým úspěchem.

Historie hokeje v Pelhřimově

Další zápasy však dokázaly, že pelhřimovské mužstvo je mužstvem mladých velmi talentovaných hráčů, neboť skončily vesměs jejich sportovním i morálním úspěchem. Poněvadž mužstvo tvořili většinou studenti, hráno pod názvem SOKH (Studentský odbor kanadského hokeje).

Hokejová sezona skončila tedy velkým úspěchem pelhřimovských kanaďanů, v jejichž prvním mužstvu hráli tito hráči: Pospíšil, Vůjtěch, Kotsmich E., Schuller, Soukup, Šmrha, Dostal, Kotsmich L. Druhé mužstvo tvořili hráči: Trojan, Šmolka, Kotsmich Lad., Moudr, Eschner, Kvitský, Kotrnoch st., Šíma. První schůze výboru uskutečněná dne 22. listopadu 1932.

S druhou nastávající sezonou znovu oživl v Pelhřimově ohromný zájem o lední hokej. Tehdy se J.U.C. p. Karel Proche rozhodl založit v Pelhřimově hokejový club sdružený ve svazu kanadského hokeje. Na den 22.11.1932 svolal schůzi zájemců o kanadu.

Zvolený výbor předseda: J.U.C. Karel Proche, místopředseda: Václav Vůjtěch, jednatel: Dobrodinský, pokladník: V. Šmíd, zapisovatel: Jar. Dostal,I.revisor: Láďa Kotsmich, II.revisor: J. Pospíšil, manager: Leonid Švamberk, náhradníci: Hotovec a E. Kotsmich Přítomno bylo celkem 12 zájemců.

Managerovi Švamberkovi vymezeny jeho povinnosti, na kluzišti je mu k dispozici správce p. Šimůnek. Na návrh předsedy bylo jednomyslně přijato, že spolková naše místnost bude v hotelu Slavie, na kterém bude také upevněn náš klubový štít. Předseda oznámil, že jeho dotaz o přijetí do svazu byl výborem ligy kanadského hockeye příznivě přijat, a proto že pošleme definitivní přihlášku a vyplníme potřebné formality.

Úřední název našeho klubu je Hockeyový club Pelhřimov (H.C.P.).Klubové barvy modrá a žlutá. V těchto barvách budou zhotoveny svetry, punčochy a klubovní štít. Objednány nové hole a potřebná výzbroj pro hráče prvního mužstva. Nabídky podalo více firem, nejvíce vyhovovala firma Porges. Svetry zhotoví místní firma Hostomský. Budou zhotoveny nové mantinely, vysoké 25 cm. Sestavu mužstva určí kapitán a bude oznámena ve skříni umístěné na hotelu Slávie.