21.03.2009 | Jan Hochman | A-tým

Junioři podlehli Hodonínu, který tak slaví postup

Skvělý týmový duch a výborný výkon nejen prví pětky hodonínskéjunirky zařídil vítězství v nejdůležitějším utkání sezony proti pelhřimovskému Spartaku. I když domácí po první třetině prohrávali 1:2, dokázali svěřenci trenérů Buřiče a Ševely větší vůli po vítězství a proměněnými šancemi hlavně v poslední třetině porazili nakonec svého soupeře jednoznačně 6:2 a SHK tak může slavit postup do první ligy Juniorů.

Hodonín
Zimní stadion TEZA Hodonín
20.03.2009
18:00
6:2
(1:2, 2:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 11. Smejkal (Zelinka, J. Rapant) , 22. Navrátil (Jurča), 26. Surový , 54. J. Rapant (Ševela), 56. Průdek (Jurča, Surový), 57. Jurča (Surový) - 8. Hubata (Holec), 20. Votápek (Šípek). Rozhodčí: . Vyloučení:. Využití: . V oslabení: . Diváci: . Střely na branku: . Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 6:2.

HOD: Šurý (Slavík) - Sukup, Habáň, Drábek, J. Rapant, Bilický, Ševela, Hépal, L. Krupica - Měchura, Pelikán, Jurča, Surový, Ivan, Maňásek, Zelinka, Běloch, Navrátil, Smejkal, Průdek

PEL: Čekal (Peschout) - Jelínek, Matoušek, Kasalý, Doubek, Zelený, Bella, Poletín - Votápek, Dvořák, Moucha, Šípek, Holec, Malý, Zadražil, Chuchel, Hlavnička, Vodička, Hubata

Domácí tým musel ještě před zápasem řešit absenci klíčového hráče. Po zápasů A-teamu, který hrál v předvečer boje o první ligu juniorů zápas čtvrtfinále druhé ligy ve Vsetíně, přibyl na marodku tahoun domácích v kvalifikaci Marko Hučko. I přes citelnou absenci vstoupili do zápasu mírně aktivněji domácí a Zelinkův pokus pár vteřin po původním buly, byl hostujícím golmanem vyražen do ochranné sítě. Ještě do konce první minuty se osmělili poprvé i hosté, střelu Zadražila zneškodnil připravený brankář Šurý. O pár vteřin později se hosté pokoušeli opět o steč domácí branky, strážce domácí svatyně po teči obrany zasahovat nemusel. Po pár vteřinách oddechu, kdy hosté drželi puk v útočném pásmu, musel po dvou pokusech domácích hráčů zasahovat hostující golman Na začátku střetnutí se hra přelévala ze strany na stranu, obránce SHK Drábek řešil na konci čtvrté minuty situaci jen za cenu zakázaného uvolnění. V polovině páté minuty se poprvé vylučovalo. Hráči pelhřimovského Spartaku dostali výhodu přesilové hry po hákování domácího Smejkala. Po minutě přesilovky musel ošemetnou situaci řešit golman Šurý - puk ale udržel před brankovou čarou. Na konci šesté minuty v přetrvávající přesilovce hostí se pokoušel domácího brankáře překonat Dvořák, svůj nájezd, který se snažil zakončit do horního růžku branky ale neproměnil. První přesilovku zápasu se hostům proměnit nepodařilo. Půl minuty po jejím skončení se ale do sólového nájezdu dostal Hubata a v polovině osmé minuty překonal domácího golmana poprvé - čas 07:19 - 0:1. Minutu po první trefě Spartaku dostali domácí možnost na vyrovnání v přesilové hře po faulu hostujícího Votápka. Čtyřicet vteřin hry pět na čtyři neznamenalo žádnou šanci na skórování, ale po faulu jednoho z hostujících hráčů se naskytla pro domácí příležitost hrát přesilovku 5 na 3, kterou po necelé minutě proměnili. Jakub Rapant vypálil pumelici od modré čáry, kterou zastavila až konstrukce Čekalovy brány. Dorážka Zelinky byla hostující obranou s notnou dávkou štěstí ještě zlikvidována, na další dorážku Michala Smejkala byla už ale krátká, a v čase 10:10 bylo vyrovnáno - 1:1. Vstřelená branka nalila domácím hráčům novou sílu do žil a aktivní hrou se snažili dobíjet i nadále branku Spartaku. Po tvrdém zákroku zůstal na konci dvanácté minuty chvíli na zemi otřesen střelec vyrovnávací branky Zelinka, po chvilce se ale v pořádku dostal na domácí střídačku. Následující desítky vteřin se odehrávaly především ve středním pásmu, až na začátku šestnácté minuty vystřelil velmi agilní Smejkal. Brankář hostí byl ale na místě. O pár vteřin později se snažil zahrozit hostující Poletín, Šurý jeho střelu zlikvidoval. O necelou minutu později upaloval vstříc domácí bráně Dvořák, jeho slibnou akci ale zastavil ofsajd. Další zákrok si dvě minuty před koncem třetiny připsal hostující Čekal, který pokus domácích stlumil svou výstrojí. Minutu a patnáct vteřin před první sirénou šel na trestnou lavici pykat domácí Průdek a hosté tak strávili konec první třetiny v převaze o jednoho muže v poli. Po první půlminutě bezzubé přesilovky se nakonec dočkali a v čase 19:22 upravil skóre první třetiny na 1:2 pro hosty Votápek, který dorážel střelu Šípka. Vyrovnaná první třetina tak skončila vítězstvím hostů 2:1.

V úvodu druhé třetiny pokračovali hosté v přesilové hře, díky které prvních 40 vteřin strávili v obranném pásmu domácí i se střeleckými pokusy, avšak bez úspěchu. Po minutě a dvaceti vteřinách druhé části se ale potvrdilo staré známé pořekadlo: nedáš - dostaneš. Po křídle našlápl Adam Jurča a předložil Radimu Navrátilovi přihrávku, která nešla neproměnit ve srovnávací branku - čas 21:20 - vyrovnáno na 2:2. Následné minuty domácí tlačili hosty a jejich snahu ukončil až faul Bilického, který byl za krosček poslán na trestnou lavici. Přesilovka se ale hostům vůbec nevydařila, ba naopak. Po šestnácti vteřinách v oslabení ujěl útočník domácích Jaroslav Surový a svou šanci zužitkoval maximálně. Střelou do růžku branky otočil skóre zápasu na domácí stranu - čas 25.30 - 3:2. Minutu po vedoucí brance domácích se o vyrovnání snažil hostující Moucha, který ale tečoval puk až do ochranné sítě. Zbytek oslabení Drtiči zvládli a chvíli po návratu vyloučeného obránce SHK měl šanci agilní Smejkal, jeho pokus ale Čekal pokryl. V polovině utkání musel několikrát zasahovat domácí golman Šurý, i díky dobré obranné práci svítil na světelné tabuli stále výsledek 3:2 pro domácí. V téhle fázi utkání byli hosté o poznání aktvinější. Domácí obrana v čele s výborným Šurým ale nedovolila vyrovnání. Přesně v čase 32:00 dostali hosté další možnost přesilovky, během kterém musel domácí brankář Michal Šurý řešit další složitou situaci před svou brankou Oslabení se ale domácím podařilo s vypětím všech sil ubránit. Další zákrok si brankář SHK připsal 5 minut před koncem druhé třetiny. V další šanci se pak ocitl domácí Jurča, Čekal ale jeho pokus schoval do lapačky. Po zakázaných uvolněních na každé straně následovala na konci osmatřicáté minuty přesilová hra domácích, kterou zavinila střídačka Spartaku špatným střídáním a šesti hráči v poli. Přesilovka ale žádnou větší šanci nepřinesla. Naopak. Těsně před koncem druhé dějství a po návratu vyloučeného hostujícího hráče upaloval kolem střídaček po vyhození za pukem jeden z bránící hostující čtveřice. Jen riskantní, včasné a přesné vyjetí domácího golmana až na úroveň modré čáry zachránilo celou situaci a do druhé přestávky šli domácí za jednobrankového vedení.

Do třetí třetiny rozhodujícího utkání kvalifikace tak nastoupili svěřenci trenérského dua Buřič-Ševela s vedením o jeden gól. Prvních pět minut poslední třetiny dodržovali mladí Drtiči do puntíku pokyny ze střídačky a skoro nepustili hosty k puku. Na začátky sedmačtyřicáté minuty zakončoval po Průdkově přihrávce nepřesně domácí Maňásek. Až na začátku čtyřicáté deváté minuty se dostali ke slovu hosté, střelu Votápka neudržel Šurý ve své moci a puk tak musel před dotírajícími hosty uklidit až obránce Ševela. V padesáté první minutě zkoušel štěstí další host, Šípek. Jeho švih z otočky nebyl tak nebezpečný, aby Šurého překvapil. O další minutu později musel řešit narůstající tlak Pelhřimova jen za cenu icingu Jakub Rapant. Na samém konci čtyřiapadesáté minuty byla podruhé v zápase potrestána hostující lavička dvouminutovým trestem za příliš mnoho hráčů na ledě, což se nakonec ukázalo rozhodujícím momentem zápasu. Puk zavezený do útočného pásma dostal na modrou čáru Ševela, který nabil parťákovi z obrany Jakubovi Rapantovi, jenž propálil hostujícího golmana počtvrté - čas 53:18 - 4:2. Po inkasované brance a zbývajících necelých sedmi minutách normální hrací doby, už museli hosté otevřít hru, což byla voda na mlýn domácích Drtičů. Po jistém zákroku Michala Šurého se na druhé straně do akce tři na dva dostala první útočná letka domácích. Surový s Jurčou vyšachovali hostující obranu v čele s brankářem Čekalem a druhý jmenovaný pak jako na zlatém podnosu daroval branku Romanu Průdkovi - čas 55:10 - 5:2. Po téhle brance už snad všichni příznivci domácích věřili, že se nemůže nic stát a junioři SHK mají více než jednou nohou postup v kapse a začali pět oslavné chorály na počest vítězství. A o necelou minut později bylo rozhodnuto definitivně. Jaroslav Surový vyslal do samostatného úniku Adama Jurču, kterému puk sice sjel z čepele, ale i tak se štěstím překonal hostujícího brankáře pošesté - čas 56:02 - 6:2. Po téhle brance nastoupil do hostujícího brankoviště místo Čekala Peschout, v tom čase už ale celý stadion už slavil výhru a historický postup do první ligy. Poslední desítky vteřin jsou už jen ve znamení provokací hostí a mírné potyčky před brankovištěm Šurého, za kterou vyfasovali jak domácí Ševela tak hostující forvard dvě plus dvě minuty za hrubost. V samém závěru se ještě snažili zklamaní hosté vyvolat potyčku s domácími hráči, sudí ale rázně zakročili a celou strkanici už v zárodku zněškodnili. Poslední vteřiny zápasu si vychutnali jak domácí hráči tak jejich fanoušci a po závěrečném klaksonu pak společně oslavili postup do druhé nejvyšší soutěže v zemi. Jan Hochman